Търсене в този блог

събота, 20 ноември 2010 г.

Худен, Хари Худини и Илюзионистът


Казват, че  прототип на илюзиониста от едноименния филм на Силвен Шоме е Жан Южен Робер-Худен, [1]( 1805 –  1871), един от  първите фокусници в историята на човечеството. Освен  многобройните му автомати  и къщата му в родния му град Блоа, от чиито прозорци надничат дракони и разни чудовища, с наследството му е свързан и е анимационният филм „Илюзионистът” на известния френски аниматор Силвен Шоме (автора на „Трио от Белвил”), чиято премиера в европейските кина върви в настоящия момент.   „Илюзионистът” е направен по сценарий на известния френски комик Жак Тати, който бил предоставен на Шоме от едната му дъщеря Софи Татишчев още  преди да излезе филмът му «Трио от Белвил». Тя не искала жив актьор да играе баща й, а в сценария  на Тати основно е залегнал образът на Худен, макар че има и силно автобиографични елементи.  Около оригиналния сценарий има противоречия, някои твърдят, че той всъщност е написан не от Тати, а от дългогодишния му сътрудник и съсценарист Анри Марке. После преработката на Шоме става повод за скандал между наследниците и приятелите на вече покойните дъщери на Тати, едната от които е расла без него и някои твърдят, че в основата на сценария е точно тя, а не Софи Татишчев. Филмът се работи бавно и трудно, защото Шоме е много взискателен към екипа си от аниматори. Бюджетът на филма е голям и Шоме го събира относително бавно и трудно. Отзивите за филма са противоречиви – някои критици искат повече хумор, подобен на този в «Трио от Белвил», други се радват на носталгичната и лиричната нотка във филма, на иреалната, загадъчна атмосфера.
Освен много деликатно вплетена в декорите, «магическата» мощ на компютърната триизмерна анимация тук не се натрапва. Прави впечатление огромното количество епизодични персонажи, пълно и ръчно  анимирани, които пълнят гарите, купетата, кръчмите и улиците на Лондон или Единбург. Целият този огромен труд по анимацията, както и  в сравнително реалистично направените  богати декори, не е спестен, според мен с една единствена цел- постигането на завладяваща атмосфера, която ни обгръща като мъгла.  Забележете – тук няма кой знае какви гегове, метаморфози и други анимационни похвати. Няма и едри планове. Някои от кадрите са откровено обстоятелствени – като в живота. Но в стила на рисунката отново разпознаваме гротеската, карикатурното преувеличение и отдалечаването от реализма  в различни детайли, макар че тук те са преднамерено по-фино направени, отколкото в „Трио от Белвил”.   
 Движещият мотив в сценария – едно момиче вярва, че фокусникът от цирка е истински магьосник. Самият Шоме обяснява, че филмът е за отношенията баща-дъщеря – намеква и за неговата собствена семейна драма, както и за тази на Жак Тати, само че според него Софи е «изоставената» дъщеря, което реалните факти в живота на Тати опровергават – Софи е работила доста време с баща си като монтажист за разлика от първата му дъщеря, която почти не го познава. Но личните драми не са толкова важни – важна е упоритостта, с която момичето отказва да повярва, че  „ магьосникът” е просто един „лъжец”. Илюзионистът се старае пряко сили да поддържа илюзиите й  и чак когато тя намира „магията на любовта”, пуска заека си на свобода и се оттегля в своя тъжно-смешен  свят, пълен с непознати лица в купетата, безкрайни пътувания, малки претъпкани стаички, пияни шотландци  и т.н.
Илюзия е и самата анимация, но аз вярвам, че въображението и илюзията понякога са по- краткият път към истината.
В екипа на филма участва художникът Евгени Томов(както и в предишния филм на Шоме)cineaste.blogspot.com/.../blog-post.html , както и Иван Касабов - композитинг. 
Има и още няколко детайли, върху които си струва човек да се замисли - озвучаването на филма, доста лаконично и включено по-скоро като звуков фон, сцената с документални кадри от Жак Тати, и др.
Единственото, за което съжалявам е, че според мен прожекцията, която гледах, имаше технически проблем. Дано вие гледате друга прожекция.


[1] Легендарният американски илюзионист Хари Худини / 1874- 1926/, чието истинско име е Ерих Вайс, заимства името Жан Южен Робер- Худен за своя артистичен псевдоним.


неделя, 14 ноември 2010 г.

Тайната на Келската книга

  Този чудесен филм е вдъхновен от истинска "тайна". Режисьорът Томас Мур, запален по история аниматор, започва да обмисля проекта преди десетина години,още в колежа, заедно със свои състуденти и приятели. Доста години по-късно филмът се появява на бял свят като "независим", със сравнително малък бюджет и се състезава с мащабни и богати филмови  3D продукции като "Коралайн" , реж. Х. Селик, "Фантастичният мистър Фокс", реж. Уес Андерсън, "В небето", реж. Пийт Доктър, както и с традиционната дисниева анимация "Принцеса и жаба", реж. Джон Маскър и Рон Клемънтс.

Chad Batka for The New York Times
Tomm Moore 
 Огромна част от филма е ръчна анимация, използван е Флаш, за да уеднакви и изравни контура и при оцветяването, а вероятно и при някои от абстрактните спец. ефекти.
 Филмът е правен в Ирландия, Франция, Белгия и Кечкемет, Унгария.
Стилът анимация е смесен - от една страна силно ми напомни анимацията на Ричард Уилямз и Дон Блът и като се поразрових, видях, че не съм сбъркала - режисьорът (вляво) не скрива, че Ричард Уилямс е негов кумир и в блога си нееднократно споменава за това.
От друга страна стилизацията на героите - забележете квадратните ръце, играта между кривите и правите в силуетите,
муцуната на котката, очите в стил "anime"- напомнят малко стила на  Powergirls, Dexter, Samurai Jack и др. нашумели сериали по Cartoon Network, особено тези на Генадий Борисович Тартаковски, или както е познат в Америка Генди Тартаковски.
        Третият и най-важен източник за направата на филма е самата Келска книга, понякога наричана "книгата на Св. Колумба", макар че св. Колумба според историците е живял два-три века по-рано от предполагаемата възраст на ръкописа. Келската книга съдържа четирите евангелия на Новия Завет, заедно с различни уводни текстове и много илюстрации. Палеографите и изследователите смятат, че е написана най-вероятно през 800г. от монасите на манастира в Келс(вдясно), които основават този манастир бягайки от викингските набези срещу Айона. Има най-различни версии кога точно и за колко време е написана книгата, но така или иначе, тя се счита за едно от големите ирландски съкровища. За особено уникални се смятат орнаментите, декорациите и калиграфиите, които са сред най-добре запазените и представителни за островното изкуство на пикти, саксонци и гали.
Напоследък то отново е модерно в татуировките, графитите и много хора го свързват с изкуството на готите, макар че за историците има разлики.
         Книгата е занесена от войските на Кромуел през 1654-55г. в Дъблин, Тринити коледж, където се пази и до днес. Рядко излиза от Дъблин,  може би защото пътуванията й според учените представляват опасност, както последното й пътуване до столицата на Австралия, Канбера. Има направени две факсимилета, които могат да бъдат разгледани(едното е от 50-те години.) Книгата е на латински; евангелието на Йоан не е довършено; поправките са нанасяни малко небрежно; страниците не са последователно номерирани и учените са единодушни, че тя е имала представителна функция и е била пазена в "ризницата" на олтара, а не в библиотеката. Илюстрациите са на доста по-високо ниво от организацията на текста.
      Попаднах на един форум, в който се обсъждаше самата идея да се направи филм по Келската книга и мненията се разделяха диаметрално - от пълен възторг до пълно обругаване на самата книга, което силно ми напомни за скандала, който би възпламенил форумите в България, ако някой дръзнеше да направи филм по Манасиевата хроника, например.
      Френският сценарист Фабрис Зиолковский и режисьорите  Том Мур и Нора Туоми са успели да разкажат една класическа история, преплитайки религия, митология, история и магия по много деликатен начин. Филмът не звучи нито патриотарски, нито  като религиозна пропаганда, нито като  сухо и досадно за съвременния човек историческо изследване. Освен историята, за това помагат и изумителните и много естетски направени декори, някои почти апокалиптични сцени, добрите актьори - двамата главни актьори, които озвучават Брендан и Ашлийн са деца, но се справят изумително добре. Да, има комерсиален елемент в стилизацията на типажите, но тя не ми попречи да се наслаждавам на филма - просто той е направен с въображение, любов и без страх от многото работа. Ето че не се сдържах и вместо филма, аз звуча дидактично - но  дали ще допадне на вашия вкус или не, филмът заслужава голямо уважение.

    сряда, 10 ноември 2010 г.

    Гледайте

     
    Илюзионистът
    Франция-Великобритания, 2010, 90 мин., анимация

    19.11 - 18:30,
    Дом на киното
    22.11 - 18:30,
    Люмиер
    24.11 - 19:30,
    Одеон
    Режисьор: Силвен Шоме
    Дизайнер на продукция: Бярне Хансен
    Продукция на: CINEB/DJANGO FILMS
    Световен разпространител: PATHE INTERNATIONAL
    Директор анимация: Пол Дътън
    Главен аниматор: Лоран Киршер
    Сценарист: Силвен Шоме, по сценарий на Жак Тати
    Продуцент: Боб Ласт и Сали Шоме
    Тайната на Келската книга
    Ирландия-Франция-Белгия, 2009, 78 мин., анимация
    13.11 - 12:15,
    Дом на киното
    14.11 - 12:30,
    Люмиер
    14.11 - 15:00,
    Одеон
    Режисьор: Том Мур и Нора Туоми
    Монтаж: Фабиен Алварес-Жиро
    Продукция на: CARTOON SALOON/ LES ARMATEURS/FRANCE 2 CINEMA/ VIVI FILM
    Световен разпространител: CELLUOID DREAMS
    Aрт директор: Рос Стюарт
    Директор анимация: Фабиан Ерлингхаузер
    Сценарист: Фабрис Зиолковски
    Продуцент: Дидие Брюнер, Вивиан Ванфлетерен и Пол Йънг
    Номинации: Дъблин, Анси и Единбург ’09 – Наградата на публиката Ирландска филмова награда за най-добра анимация Берлинале ’09 – Детски конкурс Номинация за „Оскар” за пълнометражна анимация Номинация за Европейската филмова награда за анимационен филм
    Поньо от скалата край морето
    Япония, 2008, 101 мин., анимация

    14.11 - 10:45,
    Дом на киното
    21.11 - 12:00,
    Дом на киното
    27.11 - 12:15,
    Люмиер
    Режисьор: Хаяо Миядзаки
    Монтаж: Такеши Сейяма
    Продукция на: STUDIO GHIBLI/NIPPON TELEVISION NETWORK/DENTSU/ HAKUHODO DYMP/MITSUBISHI/TOHO CO
    Световен разпространител: WILD BUNCH
    Български разпр.: ПРОФИЛМС
    Главен аниматор: Кацуя Кондо
    Сценарист: Хаяо Миядзаки
    Продуцент: Тошио Судзуки
    Номинации: Азиатска филмова награда ’08 за музика 2 награди на Японската киноакадемия – за анимация и музика Венеция – Конкурсна програма 2 номинации за Азиатската филмова награда – за най-добър филм и режисура

     Ако имате сили, гледайте и другите анимации:
    Керити или Къщата на приказките
    Франция-Италия, 2009, 76 мин., анимация

    27.11 - 10:30,
    Люмиер
    27.11 - 10:30,
    Люмиер
    28.11 - 10:45,
    Дом на киното
    28.11 - 15:00,
    Одеон
    Режисьор: Доминик Монфери
    Монтаж: Седрик Шово
    По: по проект, подготвен от Анри Айдсик
    Продукция на: GAUMONT-ALPHANIM/ LA FABRIQUE/LANTERNA MAGICA
    Световен разпространител: FILMS DISTRIBUTION
    Aрт директор: Ребека Дотремер, Ришар Депре и Марко Мартис
    Сценарист: Аник льо Рей и Александър Реверенд
    Продуцент: Клеман Калве
    В ролите: Жан Моро (Елеонор), Пиер Ришар, Лоран Дойч, Лилиан Ровер, Жюли Гайе
     
    На тавана: Кой днес има рожден ден?
    Чехия, 2009, 76 мин., анимация

    20.11 - 10:30,
    Люмиер
    21.11 - 15:00,
    Одеон
    Режисьор: Иржи Барта
    Монтаж: Лучия Халадова
    Оператор: Иван Вит и Зденек Поспишил
    Продукция на: BIO ILLUSION
    Световен разпространител: EUROCINE
    Сценарист: Едгар Дутка и Иржи Барта
    Продуцент: Мирослав Шмидмайер
    Номинации: „Чешки лъв” ’09 за най-добра анимация

    Иля Муромец и Славея-Разбойник
    Русия, 2007, 80 мин., анимация

    13.11 - 11:00,
    Euro Cinema
    20.11 - 15:00,
    Одеон
    21.11 - 12:15,
    Люмиер
    Режисьор: Владимир Торопчин
    Дизайнер на продукция: Олег Маркелов
    Продукция на: СТВ/СТУДИЯ „МЕЛЬНИЦА”
    Световен разпространител: ИНТЕРСИНЕМА
    Сценарист: Максим Свешников и Александър Боярски
    Продуцент: Сергей Селянов и Александър Боярски
    В ролите: Валерий Соловьов (Иля Муромец), Сергей Маковецки (княз Киевски), Екатерина Гороховска (Альонушка), Олег Табаков (Василевс, византийски император), Андрей Толубеев (Славея-Разбойник) 
     
    Приятели завинаги
    Германия-Италия-Франция, 2009, 77 мин.,
    анимация


    13.11 - 10:45,
    Дом на киното
    21.11 - 10:30,
    Люмиер
    28.11 - 12:45,
    Euro Cinema
    Режисьор: Тони Льозер и Йеспер Мьолер
    Монтаж: Оскар Льозер
    По: по книгата на Гизела фон Радовиц и Хелме Хайне
    Дизайнер на продукция: Йенс Мьолер
    Продукция на: MOTIONWORKS/ JUGENDFILM/2d3D ANIMATIONS/ ENANIMAION/WDR
    Световен разпространител: KINOWELT
    Сценарист: Бетине и Ахим фон Борис
    Продуцент: Тони Льозер, Малика Брахми и Стефания Раймонди
    В ролите: Бено Фюрман (Джони Маузер), Кристоф Мария Хербст (петелът Франц), Катарина Вит (кокошката Мерилин), Максимилиане Хеке (агънцето Облачка), Йоахим Крол (Валдемар), Фолкер Волф (Вълчо)

    сряда, 3 ноември 2010 г.

    An interview with Simon Tofield

    Real Life Simon's Cat - Cat scratching door pt. 1

    Конкурс без парични награди

    RSPCAtv

    RSPCA 2010 ANIMATION COMPETITION

    Simon's Cat is very pleased to be supporting the RSPCA with their 2010 animation competition.

    The RSPCA are looking for a short animation that promotes the positive relationship between people and animals. And they have asked Simon to help judge the competition!

    As lovers of animals and animation, we think it's a fun and worthy competition to get involved in. So if you'd like to try your hand at animation and have the opportunity of Simon judging your work then head over to the RSPCA's competition web-page using the following link:

    http://www.rspca.org.uk/media/video/animation2010

    There you will find the instructions of how to enter as well as contact details and the full terms and conditions of entry.

    Simon's Cat is donating the following prizes to the competition

    * An autographed original framed drawing of Simon's Cat
    * An autographed copy of 'Simon's Cat - In his very own book'
    * An autographed copy of his new book 'Simon's Cat - Beyond the Fence' (available later this year)
    * Simon's Cat 2011 slim calendars (available later this year)
    * Simon's Cat 2011 square calendars (available later this year)
    * Simon's Cat 2011 diaries (available later this year)

    A preview of some of the prizes is shown below. More images to come.

    Simon's Cat - In his very own book Simon's Cat - Beyond the Fence Simon's Cat square calendar Simon's Cat diary

    Here is the link again to enter:
    http://www.rspca.org.uk/media/video/animation2010

    If you would like to find our more about the prizes on offer please visit the Simon's Cat web shop to find out more details.

    Animation competition

    We're proud to announce the launch of this year's animation competition.


    This year's top prize is an autographed original framed drawing, and two autographed Simon's Cat books generously donated by Simon Tofield, the creator of the popular animated online series Simon's Cat.

    What we're looking for

    We want a pre-roll animation, to play before some of the videos on our site that shows the best of humanity and promotes the positive relationship between people and animals.


    Animals in your animation must be acting naturally, you shouldn't dress them in clothes or portray them dancing. Your animation should be in keeping with our values and promote what we do; it should appeal to a broad audience.

    How to enter

    To enter our competition your animation must meet the following criteria.

    * Submitted in .flv format and no larger than 100Mb
    * Maximum of 15 seconds long
    * Aspect ratio: 16:9 – which can be viewed at full screen
    * Resolution: at least 1080 x 720
    * Frame rate: 25fps
    * Include our RSPCAtv logo (PNG 3.76 KB)
    * Include your name


    Send your entry to us before 17 January 2011 using www.yousendit.com. It's simple and easy to use and won't cost you a penny.

    How to use www.yousendit.com:

    1. go to www.yousendit.com to start your free trial
    2. sign up for a pro-account for individuals
    3. you should receive an email to tell you your account has been activated
    4. follow the link in your activation email and go to send file
    5. upload your file and send it to us at RSPCA emarketing@rspca.org.uk


    By submitting your animation to us you are agreeing to our terms and conditions (PDF 30 KB) so please ensure you read them carefully.

    Competition prize

    The winner of our competition will receive:

    * an autographed original framed drawing and
    * two autographed books (Simon's Cat: In his very own book and Simon's Cat: Beyond the Fence)
    * plus a selection of Simon's Cat goodies.


    Our prize has been generously donated by Simon Tofield, the creator of the popular animated online series Simon's Cat. His new book Simon's Cat: Beyond the Fence will be released on October 4th. For more info about Simon's Cat please visit: www.simonscat.com


    A little extra help

    Still not sure? Take a look at our animated animals (PDF 46KB) for some ideas about the kinds of characters we are looking for.


    Good luck!